RZYM.-KAT. PARAFIA

PODWYŻSZENIA ŚWIĘTEGO KRZYŻA

ul. Sienkiewicza 38

90-009 Łódź

tel. 0-42 632-57-92

mail: swkrzyz.lodz@gmail.com

Kancelaria czynna

od poniedziałku do piątku

w godz. 16 - 18.

Za wyjątkiem świat.

 

KSIĘGI METRYKALNE: od 1946 roku

f

Administrator danych osobowych informuje, że wszystkie dane osobowe na stronie
internetowej parafii  PODWYŻSZENIA ŚWIĘTEGO KRZYŻA

umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa.

Konto bankowe: Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A. PKOBP Oddział 1 w Łodzi
39 1020 3352 0000 1502 0076 2237

Nabożeństwa

PARAFIA

PODWYŻSZENIA ŚW. KRZYŻA 

W ŁODZI

Drodzy,
 
Kolejne spotkanie synodalne grupy parafialnej przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego odbędzie się 20 stycznia 2022 roku we czwartek po wieczornej Eucharystii w miejscu jak poprzednio lub w salce na parterze (schola dominikańska ma mieć próbę w tym samym czasie). Wg nowych ustaleń spotkań ma być 4 i ten etap kończy się 30 kwietnia. O kolejnych terminach spotkań porozmawiamy już razem.
 

I. Jak rozumiesz swoje miejsce w Kościele?

 

1. TOWARZYSZENIE PODRÓŻY

W Kościele i w społeczeństwie jesteśmy na tej samej drodze, ramię w ramię.

Kiedy mówimy „nasz Kościół”, to kogo mamy na myśli? Kto w naszym Kościele „podąża razem”? Kto oczekuje, aby bardziej ku niemu wyjść i zaprosić go do wspólnej drogi wiary? Jakie osoby lub grupy są zaniedbane i nie objęte troską o to, by iść razem drogą wiary i stanowić jedną wspólnotę Kościoła?

 

2. SŁUCHANIE

Słuchanie jest pierwszym krokiem, ale wymaga otwartego umysłu i serca, bez uprzedzeń.

Czy umiemy słuchać siebie nawzajem w naszym Kościele? Czyj głos jest pomijany lub za mało słyszany? Z jakiego powodu? Czy potrafimy określić uprzedzenia i stereotypy, które utrudniają nam słuchanie innych? Czy z otwartym umysłem i sercem umiemy wsłuchiwać się w poglądy inne niż nasze; także osób spoza wspólnoty Kościoła?

 

3. ZABIERANIE GŁOSU

Wszyscy są zaproszeni do mówienia z odwagą i zaufaniem, to znaczy łącząc wolność, prawdę i miłość.

Czy w Kościele nasz/mój głos ma znaczenie i czy znajdujemy przestrzeń do wypowiedzi i bycia wysłuchanym? Czy czujemy, że przemawiający w naszym imieniu faktycznie reprezentują także nas? Jaki mamy na to realny wpływ?

Na najbliższym spotkaniu rozważymy pytania 1-3, z pytań synodalnych, tak, jak zostało zaproponowane przez Grupę Koordynacyjną.

Jako suplement do wcześniej rozesłanych pytań na jutrzejsze spotkanie załączam pytania tak jak zostały sformułowane w dokumencie ogólnym "synod w działaniu".
Poprzednie pytania to przeredagowana propozycja diecezjalnego zespołu roboczego. Może dla kogoś z was dokument pierwotny wyda się bardziej inspirujący, choć może się wydawać przeładowany. Oceńcie sami.
Do zobaczenia jutro - 20.01.2022.
Mariusz Zatylny

Proszę ponownie o przestrzeganie reżimu sanitarnego.
Pamiętajmy o sobie nawzajem i o Synodzie w naszych modlitwach.
 
Jeśli macie kontakt z osobami, które były na 2 spotkaniu a nie zostawiły mi adresu e-mail, to można jeszcze to zaproszenie przekazać.
Jeśli wecie że jest osoba chętna do dołączenia do naszej grupy, to ja nie widzę przeszkód. Jeśli ktoś jest innego zdania to proszę o reakcję.
 
Do zobaczenia!

Joanna i Mariusz Zatylni, o. Maciej Biskup OP