PARAFIA

PODWYŻSZENIA ŚW. KRZYŻA 

W ŁODZI

Słowo Abp. Grzegorza Rysia 
na Światowy Dzień Ubogich
 - 17 XI 2019 r.

02 sierpnia 2019

 

 

Drodzy Siostry i Bracia,


             Przed nami kolejny Światowy Dzień Ubogich, który przypada w najbliższą niedzielę 17 listopada.


             W Łodzi zaczęliśmy go już przedwczoraj od wspaniałego koncertu symfonicznego, zagranego dla ludzi ubogich w łódzkiej filharmonii przez artystów światowej sławy. Kolejne dziewięć dni zostało szczelnie wypełnionych wielorakimi inicjatywami na rzecz potrzebujących, podejmowanymi przez wiele różnych środowisk, zjednoczonych wyobraźnią miłosierdzia.


             Dzień (a właściwie: TYDZIEŃ) Ubogich w myśli jego inicjatora - papieża Franciszka stanowi swoistą bramę do uroczystości Chrystusa Króla obchodzonej w następną niedzielę, 24 listopada.


             Przesłanie Ojca świętego jest jasne: nie wkładajcie na głowę Chrystusa koron ze złota i drogich kamieni, jeśli wcześniej nie chcecie założyć na Jego gołe plecy ciepłej koszuli! Nie złoćcie Mu kielichów, jeśli nie chcecie Mu podać szklanki herbaty. Nie klękajcie przed Chrystusem-Wielkim Królem, jeśli nie uszanowaliście Go, gdy stanął przed wami jako „najmniejszy” z potrzebujących.


             Również w tym roku Światowy Dzień Ubogich chcemy przeżyć w duchu Orędzia
skierowanego do nas z tej okazji przez papieża Franciszka. Nosi ono tytuł: „Ufność
nieszczęśliwych nigdy ich nie zawiedzie”. To zdanie, zaczerpnięte z Psalmu, musi być przez nas przeczytane jako Boża OBIETNICA złożona ubogim. Bóg obiecuje im, że ich „ufność” - ich nadzieja na zmianę, na poprawę sytuacji, na doświadczenie dobra - ich nie zawiedzie! Bóg jest po ich stronie! To im jako pierwszym obiecuje swoje Królestwo - już TUTAJ, nie dopiero w szczęśliwej wieczności: „błogosławieni (tzn. szczęśliwi) ubodzy w duch, albowiem ich JEST Królestwo Niebieskie”.


             Stańmy po stronie Boga! A to znaczy: stańmy po stronie ubogich i potrzebujących. Stańmy szczególnie w tym tygodniu, i w najbliższą niedzielę. A potem w codzienności. Zapraszam Was do konkretnych i hojnych działań, których znakiem jest „charytatywna tytka” organizowana w każdej parafii. Zapraszam też na wspólne świętowanie Dnia Ubogich w łódzkiej katedrze, w niedzielę - 17 listopada o godz. 12.30. Niech nas połączy wyobraźnia miłosierdzia. I CZYN MIŁOSIERDZIA!
 

         Abp Grzegorz Ryś

 

 

RZYM.-KAT. PARAFIA

PODWYŻSZENIA ŚWIĘTEGO KRZYŻA

ul. Sienkiewicza 38

90-009 Łódź

tel. 0-42 632-57-92

mail: swkrzyz.lodz@gmail.com

Kancelaria czynna

od poniedziałku do piątku

w godz. 10 - 11 i 16 - 18.

Za wyjątkiem świat.

W wakacje czynna po południu

w godz. 16 - 18.

KSIĘGI METRYKALNE: od 1920 roku

f

Administrator danych osobowych informuje, że wszystkie dane osobowe na stronie
internetowej parafii  PODWYŻSZENIA ŚWIĘTEGO KRZYŻA

umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa.