RZYM.-KAT. PARAFIA

PODWYŻSZENIA ŚWIĘTEGO KRZYŻA

ul. Sienkiewicza 38

90-009 Łódź

tel. 0-42 632-57-92

mail: swkrzyz.lodz@gmail.com

Kancelaria czynna

od poniedziałku do piątku

w godz. 16 - 18.

Za wyjątkiem świat.

 

KSIĘGI METRYKALNE: od 1946 roku

f

Administrator danych osobowych informuje, że wszystkie dane osobowe na stronie
internetowej parafii  PODWYŻSZENIA ŚWIĘTEGO KRZYŻA

umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa.

Konto bankowe: Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A. PKOBP Oddział 1 w Łodzi
39 1020 3352 0000 1502 0076 2237

Nabożeństwa

PARAFIA

PODWYŻSZENIA ŚW. KRZYŻA 

W ŁODZI

Słowo Abp. Grzegorza Rysia 
na Światowy Dzień Ubogich
 - 17 XI 2019 r.

02 sierpnia 2019

 

 

Drodzy Siostry i Bracia,


             Przed nami kolejny Światowy Dzień Ubogich, który przypada w najbliższą niedzielę 17 listopada.


             W Łodzi zaczęliśmy go już przedwczoraj od wspaniałego koncertu symfonicznego, zagranego dla ludzi ubogich w łódzkiej filharmonii przez artystów światowej sławy. Kolejne dziewięć dni zostało szczelnie wypełnionych wielorakimi inicjatywami na rzecz potrzebujących, podejmowanymi przez wiele różnych środowisk, zjednoczonych wyobraźnią miłosierdzia.


             Dzień (a właściwie: TYDZIEŃ) Ubogich w myśli jego inicjatora - papieża Franciszka stanowi swoistą bramę do uroczystości Chrystusa Króla obchodzonej w następną niedzielę, 24 listopada.


             Przesłanie Ojca świętego jest jasne: nie wkładajcie na głowę Chrystusa koron ze złota i drogich kamieni, jeśli wcześniej nie chcecie założyć na Jego gołe plecy ciepłej koszuli! Nie złoćcie Mu kielichów, jeśli nie chcecie Mu podać szklanki herbaty. Nie klękajcie przed Chrystusem-Wielkim Królem, jeśli nie uszanowaliście Go, gdy stanął przed wami jako „najmniejszy” z potrzebujących.


             Również w tym roku Światowy Dzień Ubogich chcemy przeżyć w duchu Orędzia
skierowanego do nas z tej okazji przez papieża Franciszka. Nosi ono tytuł: „Ufność
nieszczęśliwych nigdy ich nie zawiedzie”. To zdanie, zaczerpnięte z Psalmu, musi być przez nas przeczytane jako Boża OBIETNICA złożona ubogim. Bóg obiecuje im, że ich „ufność” - ich nadzieja na zmianę, na poprawę sytuacji, na doświadczenie dobra - ich nie zawiedzie! Bóg jest po ich stronie! To im jako pierwszym obiecuje swoje Królestwo - już TUTAJ, nie dopiero w szczęśliwej wieczności: „błogosławieni (tzn. szczęśliwi) ubodzy w duch, albowiem ich JEST Królestwo Niebieskie”.


             Stańmy po stronie Boga! A to znaczy: stańmy po stronie ubogich i potrzebujących. Stańmy szczególnie w tym tygodniu, i w najbliższą niedzielę. A potem w codzienności. Zapraszam Was do konkretnych i hojnych działań, których znakiem jest „charytatywna tytka” organizowana w każdej parafii. Zapraszam też na wspólne świętowanie Dnia Ubogich w łódzkiej katedrze, w niedzielę - 17 listopada o godz. 12.30. Niech nas połączy wyobraźnia miłosierdzia. I CZYN MIŁOSIERDZIA!
 

         Abp Grzegorz Ryś