PARAFIA

PODWYŻSZENIA ŚW. KRZYŻA 

W ŁODZI

 

 

ks. dr Andrzej Świątczak

1946 - 2004

 

Dyrektor łódzkiej filii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Miał 58 lat, z których 34 spędził w kapłaństwie.
Był szanowanym i bardzo lubianym kapłanem, wielkim autorytetem moralnym i duszpasterskim.Pracował jako wikariusz parafii w Drużbicach koło Bełchatowa oraz w parafii Podwyższenia Świętego Krzyża w Łodzi, z którą był związany do ostatnich dni życia. Miał wiele zajęć i funkcji.

 

Ks. Andrzej Świątczak urodził się 22 sierpnia 1946 roku w Zgierzu. Święcenia kapłańskie przyjął 14 czerwca 1970 roku z rąk bpa Jana Kulika. Był m.in. wieloletnim duszpasterzem niewidomych, prefektem Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, wykładowcą teologii moralnej na kilku uczelniach, kapelanem Klubu Inteligencji Katolickiej, a od 1988 roku dyrektorem Punktu Konsultacyjnego Akademii Teologii Katolickiejw Łodzi (obecnie filii w Łodzi Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego). 28 października 2003 roku został włączony do kolegium Kanoników Archikatedralnej Kapituły Łódzkiej.

 

Dla wielu ludzi był prawdziwym przyjacielem, do ich problemów podchodził z życzliwością, wspierając nie tylko radą, ale i uśmiechem. Był bardzo ceniony jako rekolekcjonista. Specjalizował się w teologii moralnej(pracę doktorską napisał na temat teologii polityki według René Coste`a).Sporo podróżował po świecie, ale najchętniej jeździł do Francji.

6 stycznia 2019r.

Msza Św. w uroczystość Trzech Króli
Uroczyste odsłonięcie Tablicy Pamiątkowej

Módlmy się:

 

Boże i Ojcze Stwórco wszystkich ludzi, Ty posłałeś swego Syna, jako nauczyciela mądrości, która do Ciebie prowadzi, Ty kiedyś posyłałeś proroków, poprzez których nauczałeś ludzi, jak mają postępować. Nadal nieustannie powołujesz i posyłasz w dzisiejszych czasach zwiastunów swojego słowa, by sławili Twoje Imię i przekazywali nam prawdę. Prosimy Cię, daj im wszystkim łaskę nagrody życia wiecznego, a szczególnie księdzu prałatowi Andrzejowi Świątczakowi - naszemu duszpasterzowi i wychowawcy. Prosimy, abyś trud Jego kapłańskiego posługiwania nagrodził szczęściem życia wiecznego w niebie. Niech przykład ofiarnej pracy dla Kościoła i jego wiernych, będzie dla nas światłem na drogach naszego życia, niech będzie wezwaniem do wdzięczności za dar Jego życia i duchowego dziedzictwa, jakie wlewał w nasze serca, niech będzie przykładem jak miłować Ciebie Boga, Kościół i Ojczyznę. Przez Chrystusa Pana naszego.

Amen.

 wspomina ks. Andrzej Perzyński

4 stycznia 2013r. w 9 rocznicę śmierci ks. prałata Andrzeja ŚwiątczakaMaskacjusz TV wspominają

 wspomina ks. Waldemar Kulbat

 wspomina wspomina bp Adam Lepa

 

RZYM.-KAT. PARAFIA

PODWYŻSZENIA ŚWIĘTEGO KRZYŻA

ul. Sienkiewicza 38

90-009 Łódź

tel. 0-42 632-57-92

mail: swkrzyz.lodz@gmail.com

Kancelaria czynna

od poniedziałku do piątku

w godz. 10 - 11 i 16 - 18.

Za wyjątkiem świat.

W wakacje czynna po południu

w godz. 16 - 18.

KSIĘGI METRYKALNE: od 1920 roku

f

Administrator danych osobowych informuje, że wszystkie dane osobowe na stronie
internetowej parafii  PODWYŻSZENIA ŚWIĘTEGO KRZYŻA

umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa.